Automann 577.1450UV-XT Nylon Zip Ties 14in Black UV Xtreme Temp
Sale
Automann
Notify when available
3-7 Days Delivery
No Hassle Return Policy
30-Day warranty
CODE: 577.1450UV-XT-I40
  • Description
  • Shipping and Refund
  • Reviews
Brand: Automann
Ref. # 836025C
Product Level: Fleet Standard
Description:
                     Heat Stabilized UV Sunlight Protection
                     100pcs per pkg.
                     14.5in Length, 0.19in Width, Black
                     50lbs Tensile Strength
                     UL Approved Nylon 6/6
                     Operating Temp: -40F to 221F
                     Flammability: UL 94V-2
                     RoHS Compliant
Applications: Universal
Unit Size: 1
Weight: 1 lbs
Pkg. Dims (in): 16 X 5 X 1
Cross Reference
Name Part Number Notes
Grote 83-6025C Nylon Zip Ties 14in Black UV Xtreme Temp
SHIPPING AND DELIVERY
  • Ground: 1 to 6 business days (our primary carrier is UPS, occasionally FedEx).
  • Second Day Air: 2 to 3 business days (contact our sales department for details).
  • Next Day Air: 1 to 2 business days (contact our sales department for details).
  • Will Call (Customer Pick Up): Must be requested over the phone; no shipping or handling charges.
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%